Nielegalne wypalanie traw i pozostałości po zbiorach to proceder, który co roku powoduje liczne pożary na terenie kraju. Ta praktyka jest niebezpieczna dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego, a także niesie ze sobą poważne zagrożenie pożarowe, jeśli w pobliżu znajdują się lasy, budynki mieszkalne lub gospodarcze albo zakłady przemysłowe. Policja jest zobowiązana do ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami, w tym także do zwalczania tego nielegalnego procederu.
Wypalanie traw, trzcinowisk i pozostałości po zeszłorocznych zbiorach jest zabronione zgodnie z art. 124 ustawy o ochronie przyrody. Ponadto, ustawodawca przewidział przepis karny określony w art. 130a pkt 1 tej ustawy, który grozi karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych dla osoby, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów.
Ponadto, zgodnie z art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy o lasach, w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, w tym rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego oraz korzystania z otwartego płomienia.
Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje. Wyczerpanie znamion wykroczenia z art. 82 § 1 kodeksu wykroczeń (niewykonanie obowiązków przeciwpożarowych) zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (do 5000 zł) albo nagany. Natomiast sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 kodeksu karnego sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. W przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Z kolei zapis art. 181 § 1 Kodeksu karnego sankcjonuje przypadki spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, za co sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Wypalanie traw i pozostałości roślinnych jest szkodliwe dla środowiska i zwierząt. Palące się suche pozostałości roślinne mogą stać się poważnym zagrożeniem pożarowym, a unoszący się dym może spowodować zagrożenie na drodze, wynikające z nagłego ograniczenia widoczności uczestników ruchu. Ponadto, wypalanie traw prowadzi do niszczenia gleby i skutkuje jej jałowieniem.
Dlatego ważne jest, aby wszyscy przestrzegali przepisów i nie wypalali traw oraz pozostałości roślinnych. W przypadku, gdy widzimy podejrzaną działalność, należy jak najszybciej skontaktować się z Policją lub Strażą Pożarną. Policja jest zobowiązana do reagowania na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa, w tym także do zwalczania nielegalnego procederu wypalania traw i pozostałości roślinnych.
Wspólnie możemy zadbać o środowisko, ochronić zwierzęta oraz zapobiec tragediom wynikającym z niekontrolowanego rozprzestrzeniania się pożarów. Ważne jest, abyśmy pamiętali, że nasze działania mają wpływ na otaczający nas świat, dlatego powinniśmy działać odpowiedzialnie i respektować obowiązujące przepisy.
Źródło: Policja
Udostępnij
reklama
reklama