Zakres obowiązków: – Obsługa interesantów w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami.
– Wydawanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, w tym generowanie Profilu Kandydata na Kierowcę.
– Przyjmowanie od kierowców wniosków dotyczących prawa jazdy w sprawie:
1. wymiany na podstawie art. 124 ustawy o kierujących pojazdami,
2. wymiany z powodu zmiany danych,
3. wymiany z powodu upłynięcia terminu ważności badań lekarskich,
4. wydania wtórnika z powodu jego:
– zniszczenia w stopniu powodującym nieczytelność,
– utraty,
1. wymiany na podstawie art. 15 ustawy o kierujących pojazdami.
– Ewidencjonowanie wniosków określonych w pkt.2 i 3 centralnej ewidencji kierowców, elektroniczne przesyłanie zamówień do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A w Warszawie.
– Wydawanie i wymiana kart kwalifikacji kierowcy.
– Odbiór i ewidencjonowanie druków uprawnień otrzymanych z PWPW S.A. w Warszawie.
– Wydawanie uprawnień kierowcom.
– Skreślanie z ewidencji kierowców nieżyjących i przekazywanie akt do archiwum zakładowego.
– Wydawanie międzynarodowych praw jazdy.
– Wymiana prawa jazdy wydanego za granicą na obowiązujące na terytorium RP.
– Żądanie akt kierowców przybyłych z terenu terytorialnie podlegającemu innemu urzędowi oraz wysyłka ubyłych na inny teren.
– Potwierdzanie autentyczności wydanych uprawnień do kierowania pojazdami tj. praw jazdy na wniosek zagranicznych organów uprawnionych do wydawania uprawień do kierowania pojazdami oraz potwierdzanie autentyczności zagranicznych praw jazdy w przypadku ich wymiany lub wydania wtórnika.
– Odtwarzanie akt ewidencyjnych kierowców na podstawie kartotek kierowców i rejestrów wydanych uprawnień do kierowania pojazdami.
– Przyjmowanie od policji, prokuratury, sądu zatrzymanych praw jazdy.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji kierujących na egzamin sprawdzający kwalifikacje do kierowania pojazdami na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie za naruszenie przez kierowcę przepisów ruchu drogowego.
– Udostępnianie danych w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami uprawnionym podmiotom.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami kierowcy, który skierowany został na egzamin kontrolny za przekroczenie limitu punktów za naruszenie przepisów i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, a który:
1. do egzaminu kontrolnego nie przystąpił w wyznaczonym terminie,
2. uzyskał wynik negatywny z egzaminu kontrolnego.
– Wydawanie Profilu Kandydata na Kierowcę osobom podlegającym sprawdzeniu kwalifikacji.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami po ustaniu przyczyn, które spowodowały ich cofnięcie.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie w razie przekroczenia przez kierowcę, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o skierowaniu na:
1. badania lekarskie i psychologiczne kierowcy, który kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
2. badania psychologiczne kierowcy, który uczestniczył w wypadku drogowym, w następstwie którego inna osoba poniosła śmierć lub doznała obrażeń, o których mowa w art. 156 § 1 lub art. 157 § 1 Kodeksu Karnego,
3. badania psychologiczne kierowcy, który przekroczył limit 24 punktów,
4. kurs reedukacyjny na podstawie art. 99 ust.1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o skierowaniu na badania lekarskie kierowcy w przypadku nasuwających się zastrzeżeń co do stanu zdrowia.
– Zawiadamianie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie w określonych prawem przypadkach.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o:
1. zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku:
– gdy upłynął termin ważności jeżeli dokument ten został przesłany przez organ kontroli ruchu drogowego,
– nieprzedstawienia przez kierowcę w wymaganym terminie wymaganych orzeczeń w związku ze skierowaniami wydanymi na badania w sprawach wymienionych w ust. 20,
– gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym na podstawie art. 102 ust. 1 pkt. 4 ustawy o kierujących pojazdami,
– gdy kierujący pojazdem silnikowym przewozi osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami,
– gdy osoba posiadająca prawo jazdy nie przedstawi w wymaganym terminie zaświadczenia o ukończeniu kursów reedukacyjnych, o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy o kierujących pojazdami,
1. cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku:
– stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami lub orzeczenia psychologicznego stwierdzającego istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami,
– kierowania pojazdem w przedłużonym okresie, o którym mowa w art. 102 ust. 1d ustawy o kierujących pojazdami,
– orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu oraz o uchyleniu decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na wniosek właściwego organu dłużnika.
– Ewidencjonowanie postanowień wydanych przez prokuraturę lub sąd o zatrzymaniu prawa jazdy.
– Generowanie Profilu Kandydata na Kierowcę osobom bez uprawnień do kierowania pojazdami na podstawie akt ewidencyjnych.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o uchyleniu decyzji i odmowie wydania prawa jazdy w przypadku unieważnienia przez Marszałka Województwa Lubelskiego egzaminów państwowych.
– Przyjmowanie wniosków i niezbędnych załączników w sprawie wydania, przedłużenia ważności i rozszerzenia zakresu zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, wydawanie decyzji w tej sprawie oraz zezwolenia.
– Przyjmowanie wniosków i niezbędnych załączników w sprawie wydania zezwolenia na kierowanie pojazdem przewożącym wartości pieniężne, wydawanie decyzji w tej sprawie oraz zezwolenia.
– Prowadzenie rejestru zezwoleń na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym oraz przewożącym wartości pieniężne.
– Wymiana z urzędu prawa jazdy w przypadku orzeczenia sądu o wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów w postaci ograniczenia uprawnienia do kierowania wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 182a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego.
– Wydawanie pozwoleń do kierowania tramwajem.
– Prowadzenie rejestru wydawanych zezwoleń na kierowanie tramwajem.
– Przyjmowanie krajowych praw jazdy wymienionych za granicą.
– Przygotowywanie i wydawanie decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami i zawiadomień o wykonaniu środka karnego osobom, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów.
– Wykonywanie innych czynności związanych z wydawaniem i i cofaniem uprawnień do kierowania pojazdami przewidzianych przepisami prawa.
– Wydawanie zaświadczeń w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami.
– Weryfikacja rozbieżności danych w centralnej ewidencji kierowców i przekazywanie informacji do Centralnego Ośrodka Informatyki.
– Archiwizacja teczek rzeczowych i przekazywanie do archiwum zakładowego,
– Opracowanie sprawozdań z realizacji zadań z zakresu stanowiska określonych w planach pracy oraz sprawozdań, informacji wynikających z odrębnych przepisów bądź też na polecenie przełożonych i przedkładanie ich właściwym organom i instytucjom,
– Wydawanie oraz przedłużanie ważności legitymacji i zezwoleń dla jednostek prowadzących szkolenia dla osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
– Dokonywanie wpisów do ewidencji instruktorów oraz wydawanie legitymacji instruktorów.
– Prowadzenie spraw związanych ze sprawowaniem nadzoru nad szkoleniem instruktorów.
– Sprawowanie nadzoru, w tym przeprowadzanie kontroli w Ośrodkach Szkolenia Kierowców.
– Wykonywanie innych czynności przewidzianych przepisami prawa, związanych z nadzorem nad Ośrodkami Szkolenia Kierowców.
– Wykonanie pozostałych poleceń przełożonych
– Samokontrola i samokształcenie na stanowisku pracy.
Udostępnij
reklama
reklama