Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystywaniu seksualnemu, a 100% odpowiedzialności spoczywa na sprawcy. Niestety, każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Komisja ds. Przestępstw Seksualnych wezwała do podjęcia działań zmierzających do odbarczenia dzieci z poczucia winy i wstydu oraz zapobiegania ponownemu zranieniu po ujawnieniu sprawy. Kampania społeczna ma na celu rozbudzenie świadomości w dorosłych, w szczególności w opiekunach dzieci i młodzieży, i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań wobec dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone.
Według raportu opracowanego przez Komisję, ofiary przemoc seksualnej są zwykle dziećmi w wieku od 7 do 15 lat. Co więcej, w 76% przypadków dzieci przebywały w swoim domu, pod opieką rodziców, gdy doszło do przestępstwa. Niestety, w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego – to dziecko samo ujawniło informację.
Każdy dorosły powinien umieć właściwie podejść do dziecka skrzywdzonego. Gdy zauważysz, że dziecko jest przygnębione, zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, należy rozmawiać i słuchać dziecka, a także uwierzyć mu. Dziecko potrzebuje Twojej uwagi i wsparcia, więc nie zostawiaj go samego z lękami i pytaniami. Zwróć się o pomoc specjalisty lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie.
Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych. Kampania społeczna Państwowej Komisji jest potrzebna, aby rozbudzić świadomość i wskazać odpowiednie zachowania wobec dzieci. Każdy z nas powinien działać, gdy widzi niepokojące zachowanie u dziecka, ponieważ dziecko nigdy nie jest winne i potrzebuje naszej pomocy
Zobacz więcej tutaj
Źródło: Policja Pisz
Udostępnij
reklama
reklama